Söz Yüzüğü Nasıl Olmalıdır?

Söz Yüzüğü Nasıl Olmalıdır?

İnsanlık tarihi boyunca mücevherler ve yüzükler çok önemli yerler tutmuşlardır. Mücevherler de bunlardan biridir. Mücevher insanlık tarihi boyunca ilk sanat örneklerinden biridir ve her çağda zenginliği simgelemektedir. Mücevhercilik birden fazla uzmanlık çalışmasını gerektirmektedir. İnsanlık bu teknolojiye Mısır’da ve Anadolu’da (Mezopotamya’da) M.Ö 4 bin yıl sonlarında ancak ulaşabilmiştir. İlk insanların kullandığı ilk mücevher taş devrinde erkeklerin taktığı renkli deniz kabuklarıydı. Günümüzde herkesin ulaşabileceği ve çoğu zaman maliyeti olmayan deniz kabuğu bir mücevher olmaktan çıkıp sıradanlaşmış olsa da bir zamanlar insanlar için değerli olan bir eşyaydı.

Yüzyıllar sonra insanlar yeni yeni madenler keşfetmiş ve bu madenlerden safir, zümrüt, yakut, elmas bir diğer deyişle pırlanta gibi birçok değerli taşlar elde etmişlerdir. Seneler, seneler sonra insanoğlu bu değerli taşları işlenerek kolye yüzük küpe bileklik gibi süs eşyaları oluşturmuş ve bu işi bir meslek haline getirerek bunu ticarete dökmüştür. 17. Yüzyılın Avrupa’sında artan elmas miktarıyla doğru orantılı elmasların kesim ve şekil teknikleri de artmıştır. Böylece pırlanta yüzükler, pırlanta küpeler ve kolyeler meydana çıkmış o zamandan bu yana kadınların göz bebeği oluvermişlerdir. Tanrı ve tanrıça olarak kabul edilen o dönemin kral ve kraliçeleri elmaslarla beraber birçok değerli taşın tılsımlı ve doğaüstü güçlere sahip olduğuna inanarak bunları gerek elbiselerine gerek başlarına koyduğu taçlarına gerekse kolye, küpe, yüzük gibi takı olarak kullanarak elmasları bir güç göstergesi olarak kullanmışlardır.

Ateşe ve çok keskin aletlere rağmen bozulmadan kendini koruyabilen elmas bu özellikleriyle birçok anlam kazandırılmış bir değerli taştır. Kimi uygarlıklar, Hint uygarlığı gibi, elmasın hastalıkları iyileştiren şifalı bir güç olduğuna inanmış ve ona salgın hastalıkları kötülükleri uzak tutan tılsımlı bir güç olarak sahip olmak istemişlerdir. Hediye olarak sevgiliye yada eşe hediye edilmekte ve kadınların ayaklarını yerden kesmeye devam etmektedir. Söz yüzüklerine gelecek olursak söz yüzükleri toplumumuzda oldukça büyük önem taşımaktadırlar. Çünkü her genç kız ve her genç erkek evlenme hayalleri kurmaktadırlar. Söz yüzüğü de aslında evlilik yolunda atılacak ilk adım olarak göze çarpıyor. Söz kelimesi her toplumda yoktur. Bizim toplumumuz da ise adet haline gelmiş olmakta birlikte ailelerin yapmak istediği bir organizasyon olmuştur. Söz yüzüğü nün nasıl olması gerektiğini incelecek olursak öncelikle söz için alyans ya da altın bir yüzük alınıyordu eskiden. Aileler genellikle kız evinde bir araya gelirlerdi. Yemekler, kahveler içilir sonra bu işin adını koyalım diyerek konuşmaya başlanır. Sonra ailelerin büyükleri gelin ve damat adayına söz yüzükleri takarak söz gerçekleştirilirdi. Fakat şimdi moda alyans ya da altın yüzük kullanmak değil. Şimdi pırlanta yüzükler, tek taş yüzükler, beş taş yüzükler söz yüzüğü olarak kullanılıyor.

Ve kadınlar da bu yüzükleri tercih ediyorlar. Her kadının her genç kızın hayalidir sonuçta tek taş bir yüzük. Yakında söz ve benzeri bir organizasyonunuz varsa kesinlikle bir pırlanta yüzük tercih etmelisiniz. Çünkü altın yüzükler demode olmakla birlikte geçtiğimiz yüzyılda kalmıştır. Pırlanta fiyatlarına biraz değinecek olursak pırlantalar için ortalama bir fiyat söylemek oldukça zor. Çünkü 2.000 TL ye bir tek taş alabilirsiniz. Ama 2,3 milyon dolar gibi bir fiyata da pırlanta yüzük vardır. Pırlanta yüzükler söz yüzüğü olarak kullanılmaya başlandı söylediğim gibi. Bu fiyatların değişiklik gösterme nedeni ise yüzüğün üzerinde yer alan taşın büyüklüğü veya küçüklüğüdür. Tek taş bir yüzük almayı kafaya koyduysanız taşı küçük olan bir şey almayın neden mi? 2.000 TL vereceğinize 5.000 TL vererek kalitenizi ve farkınızı ortaya koymanız mümkün.

Aklınız karıştıysa ücret ödemeden danışmanlık hizmeti alabileceğiniz kaliteli pırlantanın adresi thales pırlanta, size yardımcı olacaktır.

sponsor reklam

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir