İlaçlama Yöntemleri Nelerdir?

İlaçlama Yöntemleri Nelerdir?

İlaçlama günümüz koşullarında önemli bir problem haline gelmiştir. Birçok firma hangi ilaçla yöntemini tercih edeceği konusunda sıkıntılar yaşamaktadır. Doğru ilaçlama aşamalarından ikincisi ile ilaçlama yönteminin tespit edilmesidir. Üç çeşit ilaçlama yöntemi bulunmaktadır. Bulunduğunuz yer için, ev ilaçlama veya işyeri ilaçlama yapmadan önce araştırma yapmanız da fayda göreceğinizi söylüyorum.

İlaçlama yöntemleri arasında jel ile ilaçlama, en çok tercih edilen yöntem olmaktadır. Bu ilaçlama yönteminin en çok tercih edilme sebebi ise, bulunduğunuz ortamda ilaçlama yaptıktan sonra terk etmeyeceğiniz olmasıdır. İlaçlama işlemi ise, ilaç sıkılır ve haşereler bu ilacı aldıkları zaman yuvalarına dönerler, bulundukları ortam da öldükleri zaman diğer haşerelere , ölü haşereden beslendiği takdir de zehir yedikleri için öleceklerdir. Jel ile ilaçlama yöntemi temizlik gerektirmediği ve kokusuz olduğu için ilgi görmektedir. Genellikle hamam böceklerine uygulanan bir yöntemdir.

Sıvı sayesinde ilaçlama yöntemi su bazlı olarak işlev görmektedir. Su ve ilaç sayesinde bir karışım yapılır, haşerelerin giriş yaptığı bölgeler tespit edilir ve yuva içlerine bir mekanizma sayesinde püskürtme yöntemiyle ilaç sıkılır. Bu sıvı genellikle tüm haşereler için ilaç firmaları kullanmaktadır. İlaç firmalarının sık tercih ettiği bu yöntem, 7-10 gün arasında sonuç vermektedir. İlaçlama yapıldıktan sonra, temizliği konusunda kalıcı olması nedeniyle ıslak bez ile toz alımı yapılmaması önerilir.

ULV ilaçlama yöntemi ise etkili sonuç almak için uygulanır. Soğuk püskürtme makineleri içlerine doldurulan ilaç sayesinde püskürtme yöntemiyle haşerelerin yuvalarına doğru uygulanır. Çok fazla kokusu olan bu yöntemin etkili sonuç alınmasına neden olmaktadır. Pire, tahtakurusu ve uçan böcekler için tercih edilen ULV ilaçlama yöntemi genellikle kokusundan dolayı az tercih edilir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Elektronik Sigaranın Ciğerlere Zararı Var mı?

Elektronik Sigaranın Ciğerlere Zararı Var mı?

Bursa Spa Hamam Seçenekleri

Bursa Spa Hamam Seçenekleri

Burun Estetiği İçin Cerrah Seçimi

Burun Estetiği İçin Cerrah Seçimi

Diş Sağlığı Önemi

Diş Sağlığı Önemi

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir