Elektronik Sigaranın Ciğerlere Zararı Var mı?

Elektronik Sigaranın Ciğerlere Zararı Var mı?

Giderek artan elektronik sigara sigarayı bırakmaya çalışanların tercihi olmaya başlamıştır. Pek çok çeşidi bulunan bu sigara türünün sağlığa olan zararları merak edilen konular arasında olmaktadır. Elektronik sigaranın sağlığa olan zararları hala araştırma konularından biridir.

Özellikle yabancı ülkelerde ergen yaşta çoğu kişinin kullandığı sigaralar sadece nikotin değil tatlandırıcı da içeriğine eklenerek daha cezbedici bir yöne sahip olmaktadır. Nikotin pek çok hastalığı beraberinde getirerek beyin, akciğer, kalp gibi organlara zararı kaçınılmazdır. Hamileler, astım hastaları, kalp, damar hastalıkları, hipertansiyon gibi hastalığa sahip olan bireyler nikotin içeren hiçbir ürünü kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik sigaralar normal sigaraların aksine pille çalışır. İçerisine konulan nikotin içeren sıvıyı ısıtarak solunabilir hale getiren sigaralardır. Bu elektronik sigaralar çoğu zaman pil ile çalışır. Sıvının içerisinde ki nikotin miktarı ayarlanabilir. Elektronik sigaraya olan güven hala araştırılan konulardandır. THC içeren elektronik sigaraların önerilmemesi ve kullanılmaması tavsiye edilir. Özellikle gençlerin bir sigara bırakma yöntemi olarak tercih ettikleri bu sigaraların ne kadar etki ettiği ya da sigaraya oranla zararının ne olduğu tam olarak bilinmemektedir.

Normal sigaraların aksine pille çalışan bu sigara aslına bakıldığında daha tehlikelidir. Çok nadir de olsa piller de patlama görülmektedir bu da insan hayatına ekstra bir olumsuz sonuç doğurur. Elektronik sigaranın sağlık üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabileceği onaylanmıştır ama bunun tam olarak ispatı için gerekli veriler elde edilememiştir. Daha uzun süreli yapılması gereken araştırmalar insan üzerinde ki etkilerini görmek için gerekmektedir.

Kimler Elektronik Sigara Kullanamaz?

Elektronik sigaraların da hem akciğere hem de kalbe olumsuz etkiler edeceği düşünülmektedir. İlerleyen zamanlar da kansere yol açabileceği araştırılan bir diğer konu olmaktadır. Hamileler, astım, kalp ve damar hastalığı bulunan kişiler bu tür sigaraları kullanmaması gerekmektedir. Elektronik sigara da karşımıza çıkan bazı markalar ise Smok Elektronik Sigara olmaktadır.

Pek çok çeşidi ile karşımıza çıkan bu markanın Türkiye’de de satışı yapılmaktadır. Elektronik sigarada devrim niteliğinde olan bir diğer ürün ise Justfog Minifit olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu cihaz ne kadar küçük olsa da sigara ihtiyacınızı karşılamaya yetmektedir. Elektronik buhar sitesinden ürün satın alabilirsiniz.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Bursa Spa Hamam Seçenekleri

Bursa Spa Hamam Seçenekleri

Burun Estetiği İçin Cerrah Seçimi

Burun Estetiği İçin Cerrah Seçimi

Diş Sağlığı Önemi

Diş Sağlığı Önemi

Sağlık Ajandasının Hedefleri

Sağlık Ajandasının Hedefleri

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir