Bitgesell Hakkında Merak Edilenler: Madencilik, Yarılanma ve Diğer Özellikler

Bitgesell Hakkında Merak Edilenler: Madencilik, Yarılanma ve Diğer Özellikler

Bitcoin, kripto para ekosisteminin öncü varlığı olarak milyonlarca yatırımcı çekmeyi başardı. Ancak Bitcoin teknolojisi, 2022 yılının standartlarının çok altında kalıyor. Bu nedenle birçok kişi, Bitcoin’i esas amacına uygun şekilde, yani bir elektronik ödeme aracı olarak kullanmıyor. Bitcoin’e alternatif projeler geliştirilmesine neden olmuş bu durum, zaman içinde farklı projelerin ortaya çıkmasına neden oldu. Bitcoin kod yapısı ile aynı mantıkta inşa edilmiş Bitgesell de bunların başında geliyor. Bitcoin’in bir çatalı olarak ifade edilebilecek Bitgesell, içerdiği yenilikler ve farklarla birçok yatırımcının tercihi konumuna geldi.

Bitcoin ağına göre çok daha hızlı

Bitcoin, ilk kripto para olsa da geliştirilmesinin ardından neredeyse 15 yıl geçti ve günümüzde ihtiyaçlara hitap edecek bir noktada değil. Bitcoin ile ilgili en önemli problemlerin başında işlemlerin çok yavaş olması geliyor. Bitcoin ağındaki işlemlerin yavaş olmasının başlıca nedeni ise blok boyutu. Bitcoin’de bir blok 4 MB. Bitgesell, yenilikçi bir proje olarak blok boyutlarının çok daha düşük olduğu bir ağ. Bitgesell ağında blok boyutu 0.4 MB. Bu anlamda BGL, BTC’ye göre neredeyse 10 kat daha hızlı. Bu fark, Bitgesell’i daha hızlı işlem yapılan bir coin olarak konumlandırıyor. Bitgesell’in düşük blok boyutu beraberinde madenciliğin de kârlı ve düşük enerji sarfiyatı ile yapılabilen bir noktaya getiriyor.

Yarılanma süresi kısa

Bitcoin ağının değerli olmasını sağlayan yönlerinden biri yarılanma. Her 4 yılda bir görülen yarılanma ile birlikte, Bitcoin’in madencilik zorluğu iki katına çıkıyor, çünkü madencilik blok ödülü yarıya düşürülüyor. Bununla birlikte, 4 yıl uzun bir süre. Bitcoin, bir dijital altın olarak nitelendirilse de Bitgesell ekibine göre BTC bir dijital altın değil. Bunun nedeni son yarılanmanın neredeyse 120 sene sonra, 2140 yılında olacak olması. Yarılanma süresini yılda 1 yapan Bitgesell, her yıl madencilik blok ödüllerini yarıya düşürüyor ve arzı kısıyor. Bu anlamda Bitgesell, 2054 yılında sıfır emisyon seviyesine ulaşacak ve bir dijital altın noktasına ulaşacak. Bu nedenle BGL’nin düşük yarılanma süresi, kripto para için ciddi bir avantaj olarak ifade ediliyor.

Coin yakım süreci

Kripto paraların değer kazanmasının en önemli yanlarından biri, coin arzının düşürülmesi. Tüm finansal varlıkların fiyatı, talep ve arz dengesine göre belirleniyor. Bitcoin arzı sürekli olarak artarken bir yakım mekanizması yok. Bitcoin ağındaki işlem ücretleri, madenciler tarafından alınıyor. Ancak Bitgesell ağı, düzenli olarak coin’lerin yakıldığı bir ağ. 2020 yılında Emma Wu’nun geliştirdiği Bitgesell projesinde, işlem ücretlerinin yüzde 90’ının yakılması oldukça avantajlı bir tablo ortaya koyuyor. Düşük işlem ücreti ve hızlı transfer süresi ile, ödeme aracı olarak tercih edilebilen Bitgesell’in işlem ücretlerinin yakılması, beraberinde daha değerli bir coin tablosunu ortaya koyuyor.

Maksimum arzı olması, Bitgesell’in diğer bir avantajı. Sınırsız arzı olan coin’lerin değerinin zaman içinde düşme riski var. Bu durumu daha önce, değeri 100 dolar seviyelerinden 0’a yaklaşan LUNA’da görüldü. Bitgesell’in arzı 21 milyon olarak belirlendi ve bu nedenle, coin’in değerinde azalma riski yok denecek kadar az. Dünyanın en büyük borsaları içinde gösterilen Hotbit’te listelenen Bitgesell’in aynı zamanda crypto.com ile de bir anlaşması bulunuyor. Coin’in ilerleyen dönemde Binance ve FTX gibi borsalarda listelenmesi, işlem hacmini ve coin’in bilinirliğini çok daha yüksek seviyede artırabilir.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki ilgili bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

http://bitgesell.de/en/
https://bitcointalk.org/index.php
https://coinmarketcap.com/tr/currencies/bitgesell/

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Nakliyede Kolaylık Zamanı

Nakliyede Kolaylık Zamanı

Altını Ön Plana Çıkaran Vitrinler

Altını Ön Plana Çıkaran Vitrinler

Kendisi Kadar Kokusu da Güzel Çiçekler

Kendisi Kadar Kokusu da Güzel Çiçekler

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir